SlevaX.cz - všechny slevy a hromadné nákupy na jednom místě

Menstruační cyklus

Přestože se délka cyklu se může měnit v zásislosti na mnoha faktrech, 28 dní je všeobecně považováno za průměrnou hodnotu normálního ovulačního cyklu ženy. Konvence považuje začátek menstruačního krvácení za začátek cyklu cyklu, proto první den krvácení se nazývá „první den cyklu“. Menstruační cyklus možno rozdělit do 4 základních fází:

Menstruace

Menstruace trvá několik dní (obvykle 3 - 5 dní) a zahrnuje ztrátu asi 50 - 80 ml krve. Pro tuto opakovanou ztrátu krve mají ženy vyšší potřebu přijímat v potravě železo než muži, jako prevenci nedostatku železa. Mnoho žen pociťuje v době menstruace děložní křeče, též nazývané dysmenorea (bolestivá menstruace), ojedinělé nejsou i nevolnostmi doprovázené zvracením a průjmy.

Folikulární fáze

Pod vlivem hormonu stimulujícího folikul počne ve vaječníku růst několik málo folikulů , jež obsahují vajíčka, jejichž obaly následně produkují estrogeny, primárně estradiol. Tyto estrogeny inicializují vývin nové vrstvy endometria s typickým tkáňovým vzhledem. Rostoucí hladina estrogenů negativně působí pomocí zpětné vazby na hypofýzu a snižuje sekreci FSH. Typicky nejrozvinutější folikul se může dále rozvinout, protože má víc receptorů FSH. Proto také ke normální že každém jednom cyklu dozraje pouze 1 vajíčko.

Ovulace

Když folikul dozraje, vylučuje tolik estradiolu, že spustí tzv. pozitivní zpětnou vazbou akutní uvolňování luteinizačního hormonu (LH). V 28-denním cyklu tato LH vlna začíná kolem 12. dne cyklu a může trvat až dva dny (48 hodin). Uvolněním LH dozraje vajíčko a oslabí se stěna folikulu ve vaječníku. Tento proces vede k uvolnění vajíčka tzv. ovulaci. Vejcovod potřebuje zachytit vajíčko a poskytnout prostor na oplodnění. V děložním hrdle se vyvine vláknitý hlen, vykazující tažnost, a je připraven propustit spermie ze sexuálního styku. Mnoho žen vnímá vaginální změny a změny cervikálního hlenu během ovulace, zvláště když u sebe znaky plodnosti sledují.

Luteální fáze

Po uvolnění vajíčka - ovulaci se zbytek foliklu transformuje do žlutého tělíska za podpory hormonů hypofýzy. Toto žluté tělísko bude produkovat po následující 2 týdny navíc k estrogenům i progesteron. Progesteron hraje životní roli při proměně proliferačního endometria do sekreční výstelky připravené na implantaci a podporující rané těhotenství. Progesteron trochu zvýší tělesnou teplotu, proto žena měřící si denně svou teplotu registruje, že se dostala do luteální fáze. Proběhne-li oplodnění vajíčka, to putuje jako rané embryo vejcovodem do děložní dutiny a implantuje se během asi 5 - 7 dní po ovulaci. Krátce po implantaci rostoucí embryo signalizuje svou existenci mateřskému systému - vytváří lidský choriový gonadotropin (hCG) - hormon využívaný pro test těhotenství. Tento signál má důležitou roli v udržování žlutého tělíska a umožňuje pokračování jeho produkce progesteronu. Bez těhotenství a bez hCG žluté tělísko zaniká a hladiny estrogenů a progesteronu klesnou. To nastaví podmínky pro další cyklus. Snížení hladiny progesteronu vede ke spuštění menstruačního krvácení (dojde k přerušení přívodu krve do endometria a jeho hypoxické nekróze (odumření z nedostatku kyslíku).

Upozornění

Tyto stránky mají pouze obecný informační charakter a v žádném případně nenahrazují rady odborných lékařů. Jsou to jen vlastní zkušenosti nebo zkušeností jiných lidí. Při jakémkoliv problému se poraďte s odborným lékařem.


Tento článek je licencován za podmínek GNU Free Documentation License. Používá materiál z článku „Menstruace“ na Wikipedii

Kontakty: menstruace@gmail.com Copyright 2007 | doporučujeme: Nebankovní půjčky | Půjčky bez potvrzení o přijmu| výměna odkazů